... dina symboler här ...

Måste vara min!

Vad kan det vara

När jag kom innanför dörren hörde jag ett fasligt prassel med papper – och jag misstänkte direkt att Lill-polarn fått tag i paketet. Mycket riktigt! Han var helt uppslukad av att slita fram innehållet och märkte inte ens att jag kommit in.

Paketet var en sommarpresent som de anställda fick på jobbet.

– Lill-polarn, du fick ju inte röra!
– Men det stod ju Rikard på det! Och det är mitt sjunde namn!
– Vaaaa? Det heter du ju inte!
– Jo, från och med i morse! För du heter ju inte det. Alltså mitt paket.

Vad trött jag blir på honom ibland! Rikard på jobbet hade redan en uppsättning saftkannor och glas, så jag fick dem i stället eftersom jag bara är inhyst och inte anställd på företaget. Designen är av Lotta Odelius, och både glasen och kannan är verkligen jättefina. Micael tyckte de var så fräcka att de nog får flytta in i hans kök.

Lill-polarn däremot fastnade för de små runda glasunderläggen i gummi. Han var helt övertygad om att det var frisbees – och just nu hör jag honom ute på gräsmattan, där han står och kastar “frisbees” för glatta livet.

Får väl hoppas att han inte siktar på dammen den här gången!

Lämna en kommentar