... dina symboler här ...

10. Begagnad  (82 av 182)

Det är något alldeles speciellt med att få ge gamla saker nytt liv. För ett par år sedan fick jag en riktig skatt – ett helt gäng begagnade fönster från T-huset när de bytte ut sina. Jag blev så glad att det nästan pirrade i hela kroppen, för direkt började idéerna snurra.

Från början var tanken att bygga ett litet växthus av fönstren. Jag såg det framför mig – ett charmigt, lite snett och vint hus fyllt med tomater, gurkor och värmeälskande plantor. Men livet tar ibland en annan vändning, och istället blev det tunnlar som fick flytta in i trädgården. Praktiskt, absolut – men kanske inte lika romantiskt.

Så vad gör man då med alla dessa vackra fönster? Jo, man tänker om. Nu växer istället en ny idé fram – glaskåp! Tänk att få samla alla mina örtburkar bakom glas, i något som både är funktionellt och vackert. Ett litet skafferi av ljus och grönt, där varje burk får sin plats och där dofterna av torkade örter nästan känns redan innan man öppnar dörren.

Det känns fint att det som en gång satt i ett hus nu får bli en del av mitt. Att något gammalt får fortsätta leva, fast i en ny form. Och kanske är det just det jag tycker allra mest om – att skapa vidare på det som redan har en historia.

Lämna en kommentar