... dina symboler här ...

Att bjuda lite på sig själv

Daglig skrivuppmaning: Vad är det bästa sättet att träffa nya människor när man reser?

Nu när vi är i Kroatien har dagarna fyllts av utflykter, båtturer och små stunder där man försöker hålla koll på varandra så alla hinner med. Det blir ett naturligt flöde av prat, skratt och små pauser där man bara står och tittar ut över havet.

När vi åkte mellan öarna träffade vi en glad japanska som reste helt själv. Hon hade den där öppna, nyfikna energin som gör att man direkt vill prata lite mer. Hon visade oss bilder hon tagit inne i grottorna — blåskimrande väggar, droppande tak, ljus som bröt sig i vattnet som om hela världen glittrade.

Senare, när vi råkade gå fel i en liten fiskeby, var det hon som pekade ut rätt väg och skrattade med oss åt hur lätt det är att tappa bort sig bland gränderna.

Det slog mig hur enkelt det egentligen är: bjuder man lite på sig själv så rullar allt vidare av sig självt. En liten kommentar, ett leende, ett “var kommer du ifrån?” — och plötsligt har man en ny historia med sig hem.

Det är kanske det finaste med att resa: att världen öppnar sig när man själv gör det.

Lämna en kommentar

Artikel