... dina symboler här ...

Att städa med hjärtat

Dagens skrivuppmaning: Vilka är dina favoritidéer för extrajobb?

Det finns något stillsamt och nästan meditativt i att städa en gammal brf‑trappuppgång. Doften av såpa, ljudet av moppen mot kakelgolvet, och ljuset som faller in genom de höga fönstren. Jag trivdes verkligen med det – att se hur varje steg blev blankt och rent, hur hela huset liksom drog ett lättat andetag. 📄 En dag på kontoret!

Sen kom ett helt annat slags städning: filmlocations. Plötsligt stod jag i övergivna fabriker, sekelskiftesvillor, gamla skolor och ibland på platser som kändes som kulisser ur en dröm. Det var otroligt roligt – man fick se så många udda ställen och möta människor med helt olika världar.  📄 Inte hela väl?

Från trapphusens vardagsglans till filmens magiska rum – båda har sin egen rytm, sin egen charm. Och kanske är det just det som gör städningen så speciell: den handlar inte bara om att ta bort smuts, utan om att skapa ordning, lugn och lite glans i världen.

Lämna en kommentar

Artikel