Trädgården

Maskros gelé

Maskrosor

I går blåste det så mycket att jag inte ville vara ute, så jag valde att göra maskros gelé istället. Jag vill plocka blommorna i omgångar så bina har så mycket som möjligt och så klipper vi ner det innan det går i frö. Vi har sparat en remsa i hagen som vi inte klipper och där lägger vi också stubbar och grenar längs staketet så småkryp kan ha till bon.

Maskrosor

Nu fick jag ihop 1,5 liter blomblad och hade pressad citron, vaniljstång och citron chili i. Förra året gjorde jag efter Camillas Trädgård, trädgårds- & odlingstips av chili, grönsaker, växter m m. recept men i år valde jag tallriksmodeller.blogg.se  och la till citron chili istället. Det blev super gott.

Maskrosgelé

Så i morse blev det en riktigt god frukost. 

Frukost

Maskros gelén hade fått perfekt konsistens och man kände alla smakerna tydligt. skall försöka hinna göra en ny laddning alldeles innan blommorna försvinner.  Funderar då att göra lite lösare och ha det i min hemmagjorda glass.

Maskrosgelé

Lämna ett svar