
När jag kom hem från jobbet i dag åkte gubben och jag en sväng till Rusta. Jag hade sett att de sålde blomsterportaler för bara 99 kronor, och eftersom vi behövde tre stycken passade vi på.
Medan vi gick där och tittade runt hittade vi något helt perfekt – en liten skottkärra i Lill-polarns storlek! Han har länge tyckt att det är så besvärligt att allt i trädgården är så stort, så den här var verkligen mitt i prick.
Wow, ni skulle ha sett hans glädje när vi kom hem och berättade att vi skulle ut och jobba lite i trädgården. Där stod skottkärran mitt i blickfånget – och hans ögon lyste! Jag måste säga, jag kommer få en väldigt välskött gård i sommar med tanke på hur många lass han körde iväg. Lill-polarn verkar verkligen ha trädgårdsrötter i sig – han bara älskar att påta och dona.
Efter ett tag hörde jag honom gå där och mumla för sig själv:
– Hmmm… undrar om Esmeralda vill åka med på en tur? Grannen nedanför backen har ju mängder av jordgubbar… nu kan jag ju ta ett helt lass i stället för bara några stycken! Måste hålla koll när de blir mogna – då gäller det att vara snabb.
– Vad går du där och muttrar om? frågade jag.
– Va! Ingenting!
