Lill-polarn ville absolut hjälpa gubben i dag med att riva innertaket i kokhuset. Gubben var väl inte direkt överförtjust i förslaget, men jag behövde lite lugn och ro för att sitta med koderna till bloggen. Det tar sin tid att reda ut alla detaljer, speciellt när man har någon som springer runt och tycker att hela bloggen borde vara gul och att hans bild ska vara störst i loggan – japp, Lill-polarn hade åsikter även där.
Så gubben tog med honom ut, och till en början gick det faktiskt riktigt bra. Men snart yrde det så mycket damm och sågspån i luften att det var svårt att se. Gubben sa till Lill-polarn att han kunde städa på övervåningen istället – där var det lugnare, och lite mindre risk att bli nertrampad av byggbråte.
Lill-polarn blev överlycklig. Han visste att det fanns ett par kartonger däruppe som “garanterat behövdes städas ur”, som han uttryckte det. Det dröjde dock inte länge innan gubben hörde ett gällt tjut. Sekunderna efter kom Lill-polarn farandes genom den gamla vedluckan.
Det visade sig att han hittat en liten bit av ett gammalt porslinsfat i trossbottnen – och i all upptäckarglädje hade han helt glömt var han stod. Bräderna gav vika, och han fick sig en ordentlig luftfärd.
Som tur var klarade han sig fint, och efteråt satt han där med sitt lilla porslinsfynd i handen och såg oförskämt nöjd ut. Gubben däremot muttrade något om hjälm, sele och arbetsmiljö….

